0.3.2.5.1. Nastavení sloupců
Previous Top Next


graphic

Nastavit sloupce <Ctrl-S>: klepnutím na tlačítko vstoupíme do nastavení sloupců prohlížeče. Můžeme měnit výběr a pořadí zobrazovaných sloupců, nastavit šířku, text záhlaví a chování sloupce při zapnutém seskupení i v případě, že prohlížeč obsahuje součtové řádky.
Stisknutím tlačítka "Nastavit sloupce" nebo klávesové kombinace
<Ctrl + S> se otevře okno pro výběr sloupců zobrazovaných v prohlížeči. V kapitole Výběr a nastavení prohlížeče  jsme popsali jak vybírat sloupce a podle potřeby měnit jejich pořadí nebo je z výběru vyřadit.

Nastavení vlastností sloupečku
Stisknutí tlačítka "Nastavení vlastností sloupečku" otevře nové okno, ve kterém jsou umístěny čtyři záložky:

1. Základní nastavení


graphic


Význam údajů na záložce základního nastavení:

- Popiska sloupce – do pole lze zadat text, který má v záhlaví sloupce nahradit standardně uváděný název.

- Zarovnání sloupce – klepnutí na trojúhelníček rozvine seznam možných způsobů zarovnání údaje ve sloupci: Vlevo / Doprostřed / Vpravo / Automaticky.
Implicitní hodnota Automaticky znamená, že údaj se bude zarovnávat podle svého charakteru - například texty doleva, číselné údaje doprava. Volíme z rozvinutého seznamu klepnutím myší nebo mezerníkem cyklicky přepínáme jednotlivé možnosti, případně klávesami V, D, V (při druhém použití změní na druhou z možností začínajících na V), A vybereme některý typ.

- Šířka sloupce (v bodech) - slouží pro výstup na monitor a grafické tiskárny. Toto nastavení je třeba vyzkoušet a upravit podle výsledku. Přibližně lze říci, že na deset znaků v záhlaví sloupce potřebujeme při normální velikosti písma šířku asi 80 bodů. Nastavíme-li šířku tak malou, že ve sloupci nejdou zobrazit některé hodnoty, program místo nich viditelnou část sloupce naplní znaky #. 
-
Šířka sloupce (ve znacích) - slouží pro tisk na textových tiskárnách.

Výchozí nastavená hodnota šířky sloupce 0 znamená, že se šířka sloupců proporcionálně přizpůsobuje velikosti a počtu sloupců tak, aby se na stránce zobrazily všechny sloupce. Pokud nastavíme hodnotu šířky sloupce na jinou hodnotu, tato hodnota bude zachována i při doplnění nových sloupců.

- Chování sloupce při řádkovém zadávání – program při editaci dat obvykle otevře formulář pro jediný záznam tabulky. U mnoha tabulek však je možné alespoň v některých sloupcích povolit řádkové zadávání, editaci údajů přímo v prohlížeči. Přístupnost sloupce pro řádkovou editaci určíme vhodným nastavením této skupiny přepínačů. Přitom program nedovolí zapnout možnost řádkové editace u sloupců, kde by to působilo problémy. Povolení editace při řádkovém zadávání signalizuje symbol tužky umístěný přes symbol sloupce v okně vybraných sloupců.

- Přeskakovat - "zaškrtávací" políčka pro přeskakování zleva a zprava. Při zapnutém přeskakování zleva kurzor pole míjí, pokud mezi sloupci postupujeme zleva doprava. Lze se však do něj vrátit z následujícího sloupce. Obdobně zapneme-li přeskakování zprava. Zapneme-li oba přepínače, kurzor se do sloupce v tomto prohlížeči nedostane. Zapnuté přeskakování sloupce signalizuje šipka, umístěná přes symbol sloupce v okně vybraných sloupců.

- Spočítat za sloupec – skupina přepínačů umožní určit, zda se za sloupec bude počítat součet, průměr, minimum nebo maximum. Nastavení nabývá na významu, jakmile v prohlížeči zapneme seskupení řádků nebo pro některý klíčový sloupec řazení nastavíme, že se při změně hodnoty ve  sloupci mají vytvářet součtové řádky. Jakýkoliv zapnutý výpo
čet pro sloupec je signalizován symbolem sumy, umístěným přes symbol sloupce v okně vybraných sloupců.

-
Seskupení řádků – pokud jsme pro některé sloupce prohlížeče určili, že se v nich mají počítat součty, průměry a podobně, pak chceme-li, aby při zapnutí seskupení řádků se zobrazila tabulka bez opakujících se hodnot, vybereme možnost Nezobrazovat při seskupení, tím se sloupec pro zjednodušení tabulky vynechá.  Tak lze docílit toho, že z rozsáhlého prohlížeče s podrobnými údaji dostaneme například jen součty za doklad, účetní měsíc a podobně. Při zvolení možnosti Zobrazit vždy nebude mít zapnutí seskupení řádků vliv na zobrazení sloupce. Možnost Zobrazit jen při seskupení vybereme, pokud chceme sloupec zobrazit pouze v případě, kdy bude zapnuto seskupení řádků.

- Různé - pole umožňuje výběr speciálních vlastností sloupců, které obsahují peněžní údaje. Možnosti jsou vidět v ukázce na začátku odstavce.

2. Speciální nastavení

určuje další vlastnosti sloupce prohlížeče:

graphic

Význam údajů na této záložce:

- Typ napojení na vnořenou tabulku – možné hodnoty jsou Všechny zleva / Všechny zprava (implicitní hodnota) / Jen stejné.
Smysl nastavení vysvětlíme na příkladu: V tabulce adresáře máme uvedena PSČ a chceme, aby se v prohlížeči zobrazoval i název dodávací pošty, vyhledaný v číselníku PSČ.
Implicitní nastavení Všechny zprava v tomto případě znamená, že pokud směrovací číslo v číselníku existuje, zobrazí se ve sloupci název pošty, pokud v číselníku chybí, zůstane pole prázdné, ale záznam i s PSČ (možná chybným) se zobrazuje.
Změníme-li nastavení na Jen stejné, nebudou se záznamy s neexistujícími PSČ vůbec zobrazovat.
Zvolíme-li nastavení Všechny zleva, objeví se v prohlížeči naopak všechna PSČ a názvy dodávacích pošt z číselníku pošt, ať k nim nějaká adresa v našem adresáři existuje - pak ji vidíme, nebo neexistuje - pak je zbytek řádku prázdný.

- Pro výběr dat vnutit index: systém vytváří pro zrychlení práce s daty indexové soubory na základě obecných pravidel. Ne vždy to musí být nejvýhodnější způsob, uživatel může vědět o lepší metodě. Proto program dává možnost vnutit systému pro danou situaci indexování podle rozhodnutí uživatele. Implicitně je nastavena hodnota Žádný index, po klepnutí na trojúhelníček můžeme vybírat ze seznamu všech indexů, které k dané tabulce existují.

- Při tisku na tiskárně použít písmo – v nabídce možností je Helvetika / Times / Kurýr a implicitní hodnota Výchozí písmo.

- Velikost písma – program rozvine obvyklou nabídku velikostí písma od 5 do 72 a navíc implicitní hodnotu Výchozí velikost.

- Tučné, Kurzíva – klepnutím do čtverečku zaškrtneme nebo zrušíme výběr této varianty písma.

- Šířka sloupce ve znacích - pro tisk

Další dvě záložky jsou určeny pro uživatele na úrovni správců dat.

3. SQL

Záložka obsahuje okno pro zápis SQL příkazu, který se má provést s hodnotou ve sloupci.

4. Funkce

Záložka obsahuje okno pro zápis funkce, která se má aplikovat na údaj ve sloupci a tlačítko Položka pro tisk. Tlačítko usnadní zápis funkce: otvírá dialog pro výběr údaje ze struktury datové tabulky a výběr funce (Žádnou / Součet / Průměr / Minimum / Maximum), která se má na údaj použít. Funkci tak lze snadněji nadefinovat včetně všech pomocných znaků.