0.3.4. Správa prohlížečů
Previous Top Next


V kapitole 0.3.2. jsme popsali řadu možností, jak v průběhu práce upravit používaný prohlížeč. Tyto úpravy však měly převážně dočasný charakter. Pokud nešlo o standardní prohlížeč, mohli jsme sice  uložit úpravy natrvalo tlačítkem Uložit stávající stav, jinak však platily pouze do chvíle, než jsme práci s prohlížečem ukončili. Při dalším vyvolání byl prohlížeč opět v původní podobě.

Program samozřejmě nabízí prostředek - editor prohlížečů - který umožňuje vytvořit a natrvalo uložit prohlížeč zcela podle přání uživatele. Lze jej vyvolat dvěma způsoby.

Vstup do editoru tlačítkem Správa

První, obecnější, ale poněkud delší cesta je použít tlačítka
"Správa" v pruhu nástrojů prohlížeče tabulky, se kterou chceme pracovat a na záložce Nastavení vybrat ve stromové struktuře tabulky složku Nastavení prohlížečů.
Klepnutí na znaménko plus před ikonou této složky, rozvine u méně komplikovaných tabulek seznam existujících prohlížečů. U tabulek se složitějšími datovými vazbami, zejména u prohlížečů dokladů jsou někdy pro lepší přehled prohlížeče rozděleny do většího počtu složek. Klepnutí myší v tom případě zobrazí složitější strukturu, která může obsahovat jak názvy prohlížečů (definovaných pro všechny typy dokladů), tak složky, nazvané například podle typů dokladů. Je-li ve složce alespoň jeden prohlížeč, je před ní znak [+]. Po rozvinutí takové složky je vidět seznam prohlížečů vytvořených speciálně pro daný typ dokladu.

Na počátku práce bývá v seznamu jediný prohlížeč - Standardní s ikonou prohlížeče označenou červenou tečkou, která znamená, že jde o systémovou položku a nastavení nelze změnit. Poklepáním myší na řádek prohlížeče nebo klepnutím na jeho řádek a pak na tlačítko "Opravit" se sice dostaneme do prostředí editoru prohlížečů, ale pohledem do dolní části okna zjistíme, že chybí tlačítko pro uložení případných změn.
Pokud v situaci, kdy je ve stromové struktuře aktivní složka
Nastavení prohlížečů, řádek některého prohlížeče nebo některé složky uvnitř Nastavení prohlížečů, stiskneme tlačítko "Přidat" (nebo klávesu <Insert>), dostaneme se opět do editoru prohlížečů, ale tentokrát tvoříme prohlížeč zcela nový.

Vstup do editoru volbou nastavení prohlížeče

Druhou, jednodušší metodou, jak přejít k editaci prohlížeče, je klepnout v informační liště na úsek začínající ikonou prohlížeče. V kapitole 0.3.2.5. jsme popsali, že se otevře
okno se seznamem prohlížečů této tabulky. V případě tabulek u kterých jsou prohlížeče rozděleny do složek podle typů dokladů se zobrazí seznam prohlížečů pro aktuální typ dokladů. I toto okno má pruh nástrojů s tlačítky pro přidání nového a editaci či výmaz existujícího prohlížeče. Klepnutím na tlačítko "Přidat" zahájíme tvorbu nového prohlížečë.

Okno editoru prohlížečů

Program nejprve vybízí k přidělení jména, které se bude při používání prohlížeče zobrazovat v dolní části okna. Bez zadaného jména program nedovolí prohlížeč zapsat.
V okně editoru jsou záložky:


graphic


První 3 z nich uživatel zná z kapitol, věnovaných používání prohlížečů:
Sloupečky
Pořadí řádků
Výběr řádků

Zde jsou sice um
ístěny uvnitř o něco většího okna, práce s nimi se však neliší od postupů při operativních úpravách prohlížeče.

Ostatní  záložky popíšeme v dalším textu, nejdříve však vysvětlíme funkce několika tlačítek v informační liště editoru prohlížečů.

Popis editoru je proto rozdělen do částí:
Tlačítka v informační liště
Další výběry
Vzhled
Speciální