0.5.4.3.2. Nástroje editoru tiskové sestavy
Previous Top Next


1. řádek lišty nástrojů


graphic


Uložení tiskové sestavy: stisknutí tlačítka (nebo klávesy <F2>) uloží sestavu do souboru v tom stádiu rozpracování, jak ji vidíme v editoru. Editor zůstává na obrazovce, lze pokračovat v práci. Pokud práci skončíme (uzavřeme okno editoru ovládacím tlačítkem nebo stiskneme tlačítko "Konec") aniž jsme sestavu uložili, přijdeme o všechny změny, ke kterým došlo od posledního uložení. Proto je moudré rozpracovanou sestavu občas v průběhu práce uložit.

Pro vysvětlení funkcí mnoha dalších tlačítek jsou nepostradatelné pojmy označování a označený objekt:
Objekty, které jsou součástí tiskové sestavy, lze pomocí myši "označovat" - klepnutím na objekt způsobíme, že se objeví osm černých čtverečků, naznačujících vrcholy a středy stran obdélníku, který vymezuje plochu objektu. S označeným objektem pak lze manipulovat: posouvat jej myší po ploše, měnit některý jeho rozměr a podobně.
Klepnutí myší na jiný objekt způsobí, že se označeným stane tento další objekt a dřívější označení zmizí. Pro některé činnosti je však nutné, aby bylo současně označeno více objektů. Pokud stiskneme a přidržíme klávesu
<Shift> a pak myší označujeme objekty, zůstávají označeny všechny. Předem upozorňujeme, že často bude důležité i pořadí označování objektů (viz dále - "zarovnání pod sebe", "za sebe", "do tabulky").
Je-li současně označeno více objektů, můžeme s nimi pohybovat jako s jedním celkem, nemění svou vzájemnou polohu. Klepnutí na plochu nebo objekt mimo označené ovšem způsobí, že dřívější označení více objektů zmizí. Příští klepnutí na některý z nich označí zase jen tento objekt samotný.
Pokud by spojení několika současně označených objektů mělo mít trvalejší charakter, lze je stisknutím tlačítka "Vytvoření skupiny" spojit do jednoho celku - skupiny. Klepnutí na kterýkoliv z objektů skupiny pak způsobí označení celé skupiny. Označenou skupinu můžeme tlačítkem "Zrušení skupiny" zase zrušit, jednotlivé objekty se opět osamostatní.

graphic

Označování: Tlačítko slouží částečně jako indikátor toho, jaký efekt bude mít tažení myší. Je-li stisknuté některé ze 7 tlačítek vpravo od tlačítka "Označování", je toto tlačítko v horní poloze a tažení myší kreslí geometrické obrazce, vymezuje plochy pro texty, položky databáze, obrázky a podobně - podle toho, které tlačítko je zapnuté. Chceme-li, aby myš opět sloužila k označování, stiskneme tlačítko "Označování" - tím se zároveň zapnuté "kreslící" tlačítko vypne. Stejného cíle dosáhneme i prostým klepnutím myší na plochu nebo na některý objekt (který tím zároveň označíme), tlačítko "Označování" se automaticky zapne.

Kreslení geometrických obrazců

graphic

Úsečky, obdélníky, elipsy: tlačítka umožňují kreslení úseček, obdélníků a elips pomocí myši. Kurzor myši umístíme do jednoho krajního bodu kreslené úsečky (do jednoho vrcholu obdélníku, který chceme nakreslit nebo uvnitř kterého má ležet elipsa), stiskneme levé tlačítko, držíme a přesuneme kurzor myši do druhého krajního bodu úsečky (do protilehlého vrcholu obdélníku) a tam tlačítko myši uvolníme.


Vymezení plochy pro vkládané objekty

Následující 4 tlačítka vymezují části plochy pro vložení textu, údaje z tabulky, obrázku či jiné tiskové sestavy stejným postupem, jaký jsme popsali pro kreslení obdélníku. Program zobrazí obdélník požadované velikosti, forma je u různých tlačítek různá, aby bylo na první pohled zřejmé, co která vymezená plocha skrývá. Poklepáním uvnitř vytvořeného obdélníku nebo stisknutím tlačítka "Editace nebo nastavení parametrů objektu" (v situaci, kdy je obdélník vymezující prostor označen) vstoupíme do dialogového okna, které umožňuje vymezený prostor naplnit podle naší představy.

graphic

Text a položky tabulky: vymezí plochu pro text nebo položky tabulky s možností zvolit pro ně jediný typ písma. Vzniklý obdélník má nápis "Text" v levém horním rohu (po definování obsahu se zobrazuje skutečně zadaný text případně ukázka formátu údaje).

graphic

RTF text: vymezení plochy pro text nebo údaje tabulky ve formátu RTF, t.j. s možností volby několika typů písma. Vymezená plocha se zobrazí jako šedý přeškrtnutý obdélník, text není v editoru čitelný.

graphic

Obrázek: vymezení plochy pro vložení obrázku. Po vymezení se zobrazuje prázdný bílý obdélník, jakmile zadáme odkaz na vkládaný obrázek, je obrázek v editoru vidět.

graphic

Vložená sestava: vymezení plochy pro další - vnořenou - sestavu, v editoru se zobrazí jako obdélník se dvěma vodorovnými úsečkami - modrou a šedou. Vkládaná sestava je "oříznuta" podle velikosti vymezené plochy, je třeba zvolit vhodnou velikost.

Akce s označenými objekty

graphic

Výmaz objektu
<DEL>:volba (bez dalšího dotazu) vymaže označený objekt, klávesa <Delete> zatím nefunguje.

graphic

Objekt nahoru,(Objekt dolů): Pokud jednotlivé objekty na obrazovce vytváříme tak, že se (alespoň částečně) překrývají, program je postupně "skládá nad sebe", později vytvořený objekt je "výš", překrývá dříve nakreslené objekty. Popisovaná tlačítka slouží ke změně tohoto pořadí. Jestliže některý z objektů označíme a pak stiskneme tlačítko "Objekt nahoru" ("Objekt dolů"), označený objekt se dostane nad ostatní objekty, překryje je (dostane se pod ostatní objekty, je jimi překryt).

graphic

Editace nebo nastavení parametrů objektu: činnost tlačítka závisí na druhu aktuálně označeného objektu. Vzhledem k množství variant popíšeme funkce tlačítka v samostatné kapitole 0.5.4.3.3.

Změny velikosti zobrazení editoru

graphic

Zmenšení, zvětšení: volba zmenší (zvětší) celou editovanou plochu. Zmenšení tak umožní například vidět celou stránku najednou, i když detaily budou příliš drobné, zvětšení naopak funguje jako lupa.

graphic

100 % velikost: po stisknutí tlačítka program ukáže tiskovou sestavu ve skutečné velikosti.

graphic

Konec : ukončení práce - pozor, pokud není editovaná sestava uložena, program na to neupozorní a případné změny budou ztraceny

2. řádek lišty nástrojů


Zarovnávání a vyrovnání velikostí objektů

U těchto tlačítek se uplatní označení více objektů (označování při stisknuté klávese
<Shift>). Objekty, které chceme zarovnávat, postupně označíme, přitom je nutné dbát i na správné pořadí označování. Činnost podstatně závisí na tom, který objekt byl označen jako první a v jakém pořadí označování objektů pokračovalo.
Pak stiskneme některé z dále popisovaných tlačítek:

graphic

Zarovnání doleva, doprava, nahoru, dolů: Editor zarovná označené objekty naznačeným směrem, který napovídá ikona na tlačítku. Přitom se řídí podle prvního označeného objektu. Například u zarovnání doleva dorazí všechny objekty levým okrajem k (myšlené) svislé čáře, proložené levým okrajem objektu, který byl označen jako první.

graphic

Zarovnání do tabulky: Editor uspořádá označené objekty tak, že první zleva je objekt, který jsme označili jako první, ten také zůstává na původním místě. Každý další objekt je ke svému předchůdci "doražen" zprava a editor také upraví jeho výšku podle prvního objektu.

graphic

Zarovnání za sebe , (pod sebe): Tato funkce se podobá zarovnání do tabulky. Editor objekty zarovná za sebe (pod sebe) v pořadí, jak byly označeny, jejich velikosti se však nemění a nemění se ani jejich vertikální (horizontální) umístění. Zarovnání probíhá tak, že první označený objekt zůstane na místě, každý následující se posune horizontálně (vertikálně) tak, aby jeho levý (horní) okraj začínal tam, kde končí pravý (dolní) okraj předcházejícího objektu

graphic

Stejná šířka , Stejná výška, Stejná šířka i výška: Označené objekty se po stisknutí tlačítka změní tak, že se jejich šířka (výška, oba rozměry) upraví podle parametrů objektu, označeného jako první.


Určení polohy a kotvení objektů

graphic

Zobrazení gridu: Tlačítko zapíná a vypíná zobrazení pomocného rastru. Je-li zobrazen, snadněji se umísťují objekty, ale plocha editoru je příliš zaplněná, je obtížnější vidět na ní detaily.

graphic

Zobrazení ukotvení: Zapnutí / vypnutí zobrazení ukotvení. Je-li zobrazení zapnuto, je v editoru vidět ukotvení objektu k jinému objektu jako čárkovaná červená čára.

graphic

Ukotvení objektu k jinému objektu, Zrušení ukotvení: Označený objekt můžeme "ukotvit" k jinému objektu. Funkce se s výhodou využívá u objektů s proměnlivou délkou. Například vložíme-li do formuláře dokladu tisk seznamu řádků dokladu ( každý doklad má jiný počet řádků) a těsně za řádky chceme vypsat ještě poznámku, je vhodné oblast pro text poznámky ukotvit k obdélníku, vymezujícímu plochu pro vnořenou tiskovou sestavu, která do formuláře vepíše řádky dokladu.
Postup: Objekt, který chceme ukotvit, označíme klepnutím myší, pak stiskneme tlačítko "Ukotvení objektu", nakonec klepneme myší na objekt, ke kterému chceme ukotvení provést. Je-li zapnuto zobrazení ukotvení, zobrazí se dvojice čárkovaných červených úseček od dvou sousedních vrcholů obdélníka, vymezujícího plochu ukotvovaného objektu ke středu nejbližší strany obdélníka, vymezujícího objekt, ke kterému se ukotvení provedlo.
Lze ukotvit najednou i více objektů, musí být pouze současně označeny, další postup je stejný.
Pokud je označený objekt ukotven k jinému objektu, klepnutím na tlačítko "Zrušení ukotvení" a pak na objekt, ke kterému je ukotven, se ukotvení zruší.

graphic

Vytvoření skupiny , Zrušení skupiny: Je-li označeno více objektů, editor je po stisknutí tlačítka "Vytvoření skupiny" spojí do skupiny objektů, se kterou můžeme pracovat jako s jedním objektem. Spojení objektů do skupiny má vliv i na stránkování sestavy, skupina objektů je vždy umístěna celá na 1 stránce. Je-li označena skupina objektů, stisknutí tlačítka "Zrušení skupiny" osamostatní jednotlivé objekty.

3. řádek lišty nástrojů


Hlavičky a patičky stránek

Z následujících dvou dvojic tlačítek je vždy stisknuté právě jedno. Využijeme je, pokud editujeme prostor hlavičky a patičky stránky u sestav, kde se má hlavička na první stránce lišit od všech následujících nebo patička poslední stránky lišit od všech předcházejících (např. formulář faktury).

graphic

Hlavička na první stránce, Hlavička na dalších stránkách: Je-li stisknuté tlačítko "Hlavička na 1. stránce" a vložíme nějaký objekt tak, že celý leží v hlavičkové části stránky, bude se tisknout pouze na 1. stránce výstupní sestavy.
Jestliže je definován objekt, který má být pouze na 1. stránce, pak po stisknutí tlačítka "Hlavička na dalších stránkách" zmizí, prostor je prázdný a můžeme definovat obsah hlavičky pro druhou až poslední stránku. Přepínání uvedenými tlačítky ukazuje střídavě, co je definováno pro hlavičku první stránky a co pro hlavičky ostatních stránek.

graphic

Patička na poslední stránce, Patička na stránkách, které mají pokračování: Situace je obdobná, jako u hlavičkových tlačítek: Při stisknutém tlačítku "Patička na poslední stránce" můžeme vložit objekt tak, že celý leží v patičce stránky, bude se pak tisknout pouze na poslední stránce výstupní sestavy. Po stisknutí tlačítka "Patička na stránkách, které mají pokračování" objekt zmizí, ve volném prostoru můžeme definovat obsah paty pro první až předposlední stránku. Přepínání tlačítek opět ukazuje, co je definováno pro patičku poslední stránky a co pro patičky ostatních stránek.

Poznámka: Chceme-li, aby se objekt nacházel ve všech hlavičkách (ve všech patičkách stránek), stačí, aby alespoň částečně zasahoval do plochy stránky, pak na jeho "viditelnost" nemají uvedená tlačítka vliv.
Do hlaviček a patiček lze vložit číslo stránky sestavy. Je třeba vymezit plochu pro textové pole a jako jediný textový údaj do něj zapsat položku "##CisloStranky".

Práce se stránkami

graphic

Nastavení parametrů stránky: Dialog, který se otevře po stisknutí tohoto tlačítka umožňuje určit výšku hlavičky na první a na dalších stránkách, výšku patičky na poslední a na pokračujících stránkách, šířku okraje vlevo a vpravo, počet sloupců sestavy a velikost mezery mezi sloupci na stránce. Dále je možné zaškrtnout, zda budou na dalších stránkách jiné hlavičky než na 1. stránce a zda se patičky na pokračujících stránkách budou lišit od patičky na poslední stránce - tyto dva údaje mohou zablokovat nastavení, daná tlačítky z předchozího odstavce. Je-li nastavena tisková sestava "klasická", uvádějí se všechny rozměrové údaje v milimetrech, u tiskových sestav pro mozaikovou tiskárnu zadáváme počet znaků, pouze údaj o šířce mezery mezi sloupci zůstává v mm. Doporučené nastavení okraje vlevo u papíru formátu A4 případně u papíru s děrovaným okrajem je 15mm.

graphic

Vytvoření nové stránky: Stisknutí tlačítka vytvoří novou stránku a editor na ni hned přejde.

graphic

Předchozí stránka, Následující stránka: Tato tlačítka umožňují "listování" u těch tiskových sestav, které mají definici na více stránek.


Nastavení sumarizace

Vytváříme-li tiskovou sestavu typu "Seznam", přibudou na začátku 3. řádku lišty nástrojů 4 tlačítka pro definování součtů. Součty mohou mít až tři úrovně:
Celkové součty najdeme na konci sestavy, Stránkové součty se tisknou na koncích stránek, Součty při změně závisí na zadaném klíči, při jeho změně se vytvoří součtový řádek. Prozatím je funkční pouze "Celkový součet".

graphic


Nastavení součtů: Tlačítko otevře dialog, který pro uvedené typy součtů určuje:
- zda se mají vytvářet (zaškrtávací políčko),
- jakou výšku má mít součtový řádek (v mm nebo znacích, podle druhu tiskové sestavy)
- zda se po součtovém řádku má odstránkovat (zaškrtávací políčko).

graphic

Součty na konci tisku, Součty na konci stránky, Součty při změně klíče: Plocha editoru pro tiskové sestavy typu Seznam obsahuje pouze jeden řádek pro definování součtů. Tato tlačítka zajišťují, aby bylo možné definovat součtové řádky pro všechny tři typy součtování a aby bylo možné umístit součtové řádky různých typů do stejného místa.
Pokud tedy chceme definovat součtový řádek pro součet za celou sestavu, stiskneme tlačítko "Součty na konci tisku" a do prostoru pro součtový řádek vkládáme objekty, které chceme tisknout na konci sestavy.
Chceme-li definovat součtový řádek pro některý další typ součtu, stiskneme příslušné tlačítko, editor skryje definice pro jiné úrovně a zobrazí, co je dosud definováno pro požadovanou úroveň součtování, takže můžeme plynule pokračovat v práci na definici pro tuto úroveň. Pro údaje v součtovaných úrovních je třeba zároveň zapnout příslušnou funkci (součet, průměr...) - popis v kapitole 0.5.4.3.3.