0.5.4.3.3. Práce s editorem tiskové sestavy
Previous Top Next


Objekty do tiskové sestavy vkládáme dvěma způsoby:
Kreslené objekty vložíme na plochu editoru prostým "nakreslením" pomocí příslušného tlačítka.
Pro ostatní objekty je nutné nejprve vhodným tlačítkem (podle typu objektu) vymezit část plochu a pak definovat její náplň. K tomu slouží editační dialogy, které popíšeme ve 2. až 5. odstavci této kapitoly.

Objekty v editoru tiskové sestavy je možné do jisté míry upravovat "intuitivním" způsobem, t.j. přesouváním nebo "natahováním" či "zkracováním" v některém směru pomocí myši. Tyto, ale i podstatnější úpravy a také úpravy, u kterých záleží na přesnosti lze provádět i dalším způsobem: pokud na objekt klepneme (tím jej označíme) a pak stiskneme tlačítko "Editace nebo nastavení parametrů objektu", editor otevře podle typu objektu dialogové okno, které umožní u všech objektů úpravy jejich rozměrů, umístění, případně dalších vizuálních vlastností, u objektů, které v tiskové sestavě vymezují plochu pro informace "odjinud" umožní i určení zdrojů a vnější formy těchto informací. Stejného efektu docílíme i poklepáním na objekt.
Popíšeme editační dialogy u jednotlivých typů objektů.

1. Nakreslené objekty

Dialogové okno pro editaci a nastavení parametrů nakresleného objektu je pro úsečky, obdélníky i elipsy stejné. Má název Obdélník a umožňuje určit:
- zda se má kreslený objekt stínovat: "zaškrtnout" stínování objektu má smysl u obdélníku a elipsy
- jakou sílu čáry má mít obrys objektu
- jaké jsou souřadnice: u úsečky koncových bodů, u obdélníka a elipsy levého horního a pravého dolního (z pohledu uživatele) vrcholu obdélníka, kterým je plocha pro objekt vymezena:

graphic


Osy x a y jsou reprezentovány horizontálním a vertikálním pravítkem (osa y proto poněkud netradičně směřuje dolů). Číselné určení souřadnic umožňuje umístit kreslené objekty zcela přesně, což je při kreslení myší obtížné. Výhodné je kombinovat obě metody, nakreslit objekt pomocí myši a pak upřesnit jeho polohu pomocí dialogu.


2. Text a položky tabulky

Pomocí tohoto dialogu vkládáme do plochy, vymezené tlačítkem "Text a položky tabulky", jak pevně dané texty, tak údaje z tabulek. Dialogové okno obsahuje 5 záložek:

graphic


Při vstupu do dialogu je aktivní záložka Text, která umožňuje:
- Zapsat texty, které mají být v oblasti uvedeny "doslovně" - v naší ukázce text "Datum pohybu".
Pozor: některé znaky (např. @) mají charakter řídících znaků, program je chápe jako úvodní znaky označení sloupců tabulek a netiskne je. Pokud tyto znaky potřebujeme vytisknout (znak @ v e-mailové adrese a podobně), musíme je v textovém poli zdvojit.
- Vybrat z tabulky sloupec, jehož hodnoty se mají tisknout: Tlačítko
Položka pro tisk otevře dialog pro výběr sloupce tabulky ze stromové struktury dat v tabulce. Uživatel může rozvinout podle potřeby kterékoliv větve a z nich vybírat sloupec do sestavy:

graphic


Zároveň se nabízí možnost tisknout buď přímo zvolenou položku nebo použít některou z funkcí Součet / Průměr / Minimum / Maximum. Název sloupce, uvedený znakem
<@> případně s kódem zvolené funkce se zobrazí v okně na záložce Text.
Pozor: pokud chce uživatel tisknout číslo stránky tiskové sestavy, musí pro ně vymezit samostatnou plochu pro a zapsat do ní textový řetězec
##CisloStranky - a to bez jakýchkoliv dalších znaků předcházejících nebo následujících.
Pro celou vymezenou oblast také můžeme vybrat písmo. Stisknutí tlačítka
Písmo otevře dialog pro výběr ze všech druhů písma, jejich řezů, velikostí, stylů, barev a skriptů, které Windows nabízejí:

graphic


V dolním okraji okna se ještě nabízí:
- Zarovnání: volba způsobu zarovnávání všech údajů ve vymezené oblasti z možností: Vlevo / Doprostřed / Vpravo / Automaticky (má obvyklý význam: zarovnání podle charakteru tisknuté položky).
- Různé: určeno pro zvláštní způsoby tisku peněžních údajů (například pro tisk poukázek). Nabízí možnosti Koruny slovy / Oddětit tisíce / Mezery místo nul a implicitní možnost viditelnou v ukázce: "žádné úpravy".

Záložka Volitelné umožňuje nastavit:
- Elastičnost řádků: zaškrtnutí znamená, že program podle potřeby upraví vertikální velikost vymezeného prostoru tak, aby se do něj určené údaje vešly.
- Zalamování řádků: není-li zaškrtnuto, horizontálně přečnívající údaje se "odříznou", v opačném případě je program "zalomí" na další řádek.
- Výplň: pokud zapneme použití výplně, můžeme dále nastavit procento "sytosti" výplně:

graphic


Záložky Umístění, Obrysy a Okraje slouží k určení nebo upřesnění polohy vymezené oblasti, způsobu jejího orámování a stanovení šířky okraje uvnitř rámečku:

graphic

3. RTF text

Dialog umožňuje zadávat jak text zapsaný přímo, tak vybrat sloupec tabulky obdobně jako dialog "Text a položky tabulky". Navíc lze pro texty a položky v jednom okně nastavit různé druhy písma - výběr možností je prozatím omezený:

graphic


4. Obrázek

Editor otevře dialog pro zadání souboru, obsahujícího obrázek například ve formě bitové mapy. Pokud jej zadáme správně, obrázek se objeví uvnitř vymezeného prostoru v editoru. Název a úplnou cestu souboru je zatím nutné zadat ručně, připravuje se možnost vyhledání souboru s obrázkem standardním "windowsovským" postupem:

graphic


5. Vnořená sestava

Do tiskové sestavy formulářového typu lze vložit tiskovou sestavu z jiného oddílu tiskových sestav typu seznam. Např. do formuláře dokladu naplňovaného převážně údaji z hlavičky dokladu je možné vložit dříve definovanou tiskovou sestavu, vytvořenou pro tabulku řádků dokladů.
Dialog Vnořená výstupní sestava obsahuje záložky Sestava a Omezení.
Záložka Sestava umožňuje vybrat oblast dat a tiskovou sestavu nebo prohlížeč, jehož prostřednictvím program vloží data do formuláře. Nabízejí se tři oblasti, odkud lze vkládanou sestavu převzít:

- Řádky dokumentu: klepnutí na [+] rozvine stromovou strukturu těch tabulek, které figurují na záložce Informace v dialogu Nástroje a nastavení u aktivní tabulky. Další klepnutí na [+] před jejich názvy rozvine strom všech pro ně definovaných tiskových sestav i všech prohlížečů. V tomto případě se u údaje o použité databázi objeví text "referenční integrita", který znamená, že pro výstup čerpáme z dat nejtěsněji vázaných k aktivní tabulce.

- Reference: strom, který se zobrazí při klepnutí na [+], obsahuje všechny databáze z předchozího bodu a navíc další, které je možné nějakým způsobem napojit na aktuální tabulku. U údaje o použité databázi se objeví text "reference". Opět lze rozvinout strukturu jejich tiskových sestav a prohlížečů.

- Všechny výstupní sestavy: větev obsahuje všechny tabulky systému (tedy i ty, které nemají žádnou vazbu k aktuální tabulce), umožňuje zobrazit názvy všech sestav i prohlížečů. U údaje o použité tabulce se objeví text "Jiná tabulka".

Jako příklad uvedeme oblast obchod a sklady a v ní tiskovou sestavu formulář příjemky do skladu, do kterého je vnořena sestava "Řádky příjemky":

graphic


Pokud jako vnořenou sestavu použijeme prohlížeč tabulky (výhodou postupu je rychlost vytváření sestavy), není v informativní části dialogu uveden název oddílu a tiskové sestavy. Při vložení prohlížeče program převezme většinu jeho nastavení, ale pokud jde o šířku sloupců, přizpůsobí ji celkové šířce vymezené plochy.

Záložka obsahuje tři vypínače s těmito významy:
- Elastické řádky: je-li zapnutý, program upraví vertikální rozměr plochy pro řádky vložené tiskové sestavy podle potřeby, takže pro ně stačí vymezit poměrně malý prostor (jen "symbolicky"). V opačném případě vyplní jen vymezený prostor, další řádky se do výstupu nedostanou.
- Tisk i bez řádků: je-li vypínač zapnutý a vnořená sestava nemá pro daný formulář k dispozici žádné řádky, program přesto vytiskne alespoň hlavičku vnořené tiskové sestavy.
- Seskupit řádky: jako u
tisku z prohlížeče seskupí řádky ve vnořeném prohlížeči (i když v prohlížeči není seskupení zapnuto a naopak).

Záložka obsahuje i tlačítko
<Editace>. Jeho stisknutím vstoupíme v případě vkládání tiskové sestavy do editoru této tiskové sestavy, v případě vkládání prohlížeče do editoru prohlížečů naplněného zvoleným prohlížečem.
Uživatel by si měl uvědomit, že úprava tiskové sestavy nebo prohlížeče v tomto místě programu jej změní trvale. Pokud například upravíme vložený prohlížeč, změní se tím jeho vlastnosti i tam, kde jej využíváme k prohlížení tabulky.

Záložka Omezení umožňuje nastavit podmínky, které musí data ve vkládané tiskové sestavě splňovat. Má podobné vlastnosti, jako
Nastavení výběru řádků u prohlížečů, je však možné určit více podmínek. V 1. části dialogu je zobrazen název údaje, pro který se podmínka zadává, ve 2. úseku volíme z obvyklých možností formu podmínky a to, zda se má podmínka uplatnit až po seskupení řádků.
Ve 3. úseku navíc volíme jednu ze dvou možností: Hodnota / Údaj z tabulky ..., kde je uveden název tabulky pro kterou se definuje celková tisková sestava.
Zvolíme-li omezení hodnotou, program požaduje (podle charakteru údaje) buď ruční zadání hodnoty nebo její výběr z tabulky, který se rozvine po klepnutí na tlačítko seznamu - tento postup je běžný.

Varianta Údaj z tabulky umožňuje porovnávat hodnoty ve vnořené tabulce s hodnotami ve sloupci tabulky, do jejíž tiskové sestavy další sestavu nebo prohlížeč "vnořujeme" (místo porovnání s pevně zadanými hodnotami). Pole pro zadání hodnoty se změní, klepnutí na trojúhelníček zobrazí seznam všech sloupců hlavní tabulky:

graphic

Záložka Pořadí - v tiskových sestavách v řádcích dokumentů jsou standardně nastaveny klíčové údaje tabulky (klíč dokladu, číslo řádku), určující pořadí vložených řádků. Pokud chceme jiné než klíčové hodnoty, vybereme si je na této záložce z dostupných sloupců.