1.4.2.5. Komisní sklady
Previous Top Next


V aplikaci je zprovozněna funkce používání cizího zboží, které je v komisi právě od jednoho dodavatele, na stejném čísle skladu pod stejným klíčem položek jako zboží vlastní.
    
Nastavení funkce komisního skladu je třeba na těchto místech:

Nastavení agendy Obchod a sklady:
- údaj Zapisovat registr komisí (funguje pro nový registr a view) - zaškrtnout
- údaj Zahrnovat komise do přepočtu skladových cen - doporučujeme nezaškrtávat


Nastavení adresy dodavatelů komisního zboží:
- nastavit na záložce Dodavatelé druh pohybu příjmu na komisi (DP PK)



Nastavit druh pohybu  pro příjem na komisi:

graphic

Pořízení příjmu na komisi
Podrobně popsáno v kapitole Příjem na komisi.

Příjem (PE, NN) vlastního zboží
Pořízení vlastního zboží probíhá jako obvykle pomocí dokladu nevyúčtovaný nákup nebo příjem externí. V každém skladovém dokladu je možné se přepnout v infu nad řádkem na 4. záložku kde se zobrazuje množství vlastní/komisní (vlastní do mínusu = vydané z komise)

Prodej VE (OO)
Při prodeji se pořizují řádky s položkami jako obvykle.
Všechno zboží se dle nastavení agendy Obchod a sklady nejčastěji vyskladní v ceně vlastní. Je možné, že v průběhu měsíce, kdy není ještě správně napříjmovaná  cena z PK, nebude průměrná skladová cena odpovídat realitě. Podrobnosti viz dále - Odúčtování komisních příjmů.

Sestava prodejů z komise
Přehled o tom, co se prodalo z komisního zboží (za předpokladu právě jednoho komisního dodavatele na položce) a zatím není odúčtováno z komisního zboží je vidět na tabulce Stavy a obraty položek VIEW nebo Stavy a obraty položek nové.
Jsou to vždy řádky položek na skladech, kde je vlastní stav ZJ menší než nula (pokud není zapnutý sklad  do záporu). Výpis záporných řádků pak může sloužit jako podklad pro dodavatele v daném měsíci.

Např.
Na obrázku je to řádek s položkou 106.

Stavy komisí
Přehled o aktuálním stavu komisního zboží je vždy na záložce Komise. Klíčem je sklad, položka a adresa dodavatele.

graphic

Odúčtování komisního zboží
Dle dohodnutého termínu s dodavatelem (minimálně však alespoň jednou na konci účetního měsíce) je třeba vystavit  "Vyrovnávací příjemku", což je doklad příjem externí (typ dokladu PE), který má návaznost na odúčtování dokladů příjmu komisního.
Postup při pořízení je obvyklý jako u příjemky externí, kromě těchto údajů v hlavičce:
- druh dokladu: běžný
- druh vazby: PK
- adresa dodavatele

Při takovémto zadání hlavičky se pak v řádcích dokladu na položce přes klávesu F4 nabídne stav z registru komisí omezený na adresu z hlavičky dokladu.
Obsluha označí vlevo řádky prodaných položek daného měsíce a potvrdí jejich přenesení. Tím se do řádků dokladu natáhnou označené řádky s množstvím z registru dvakrát:
- do lichých řádků se natáhnou mínusové řádky pro odúčtováním původního PK (o tomto pohybu se neúčtuje). V těchto řádcích lze změnit pouze množství základě dodavatelské faktury.
- do sudých řádků dokladu se natáhnou kladné řádky nového příjmu položek na stav vlastních položek (o tomto pohybu se účtuje). V těchto řádcích lze měnit pouze ceny.

Při změně množství v lichém řádku se tato ihned projeví do řádku sudého.

Konečný Přepočet skladových cen
Po ukončení pořizování Odúčtování komisního zboží v měsíci je třeba (při odlišných cenách původních příjmů a nových příjmů) provést přepočet průměrných skladových cen výdejů.

graphic