1.4.2.1.2. Nevyúčtovaný nákup
Previous Top Next


Tento typ dokladu slouží k pořízení příjmu (většinou bez znalosti přesných příjmových cen) pouze na základě dodacího listu. Doklad se pořídí stejně jako doklad příjem externí, jen nemusí být vyplněny údaje: číslo faktury a zadané ceny příjmové.
Doporučujeme vždy zadávat alespoň předpokládané příjmové ceny, než nechávat ceny nulové - ve výdejích se pak uplatňujealespoň předpokládaná cena.  
Po obdržení dodavatelské faktury se vytvoří nový doklad příjmu externího, kde se provede jak odúčtování NN, tak nové zaúčtování cen z faktury.

Postup dle účetního měsíce dokladu skutečného příjmu (faktury):
1.Stejný účetní měsíc příjmu a dokladu NN
Pokud byly výdeje dané položky v měsíci a cena skutečného příjmu se výrazně liší než ceny u dokladu NN, případně byl výdej do nuly - je nutno spustit přepočet průměrných skladových cen od měsíce dokladu NN do nejvyššího měsíce pořizování dokladů

2.Vyšší účetní měsíc příjmu než dokladu NN, ale měsíc příjmu stejný jako měsíc posledního výdeje položky (=výdej položky do nuly)
Pokud příjde faktura až v následujících měsících anebo položka je vydána do nuly, musí se zohlednit i to, zda je alespoň účetní měsíc posledního výdeje této položky jako byla faktura. V tomto případě lze pomocí servisu provést přepočet průměrných skladových cen pro období účetního měsíce NN až nejvyššího účetního měsíce pořizování dokladů

3.Vyšší účetní měsíc příjmu než dokladu NN, ale měsíc příjmu vyšší než měsíc posledního výdeje položky (=výdej položky do nuly)
Pokud byl účetní měsíc faktury vyšší než účetní měsíc posledního výdeje položky, pak se musí faktura pořídit pouze v původní výši dokladu NN a finanční rozdíl řešit přes doklady v agendě účetnictví či přes položky doprovodných nákladů.


Postup při odúčtování dokladu NN v novém dokladu příjmu externího

V hlavičce:
- druh vazby: NN
- doklad vazby: lze si vybrat z prohlížeče zatím neodúčtovaných dokladů NN.

graphic


Po povrzení výběru dokladu naplní do hlavičky adresy a řádky dokladu tak, že vždy lichým řádkem se stornuje řádek (druh pohybu pro zaúčtování je NN) z navazujícího dokladu typu NN (původní množství x (-1)) a původní cena a sudým řádkem (druh pohybu pro zaúčtování je PE) se položka přijímá ve stejném množství a zkopíruje se původní cena z NN.
V takovém dokladu lze v řádcích měnit pouze u sudých řádků příjmovou cenu dle faktury a přidávat doprovodné náklady (ruční editací nebo automaticky rozpouštět přes tlačítko DN).
Ťímto způsobem se řeší případy, kdy k jednomu dokaldu NN příjde právě jedna faktura.

graphic



Postup při jiném počtu dokladů NN a PE

a) Je-li jeden NN a více dodavatelských faktur
Popíšeme příklad např.2 dodavatelských faktur
V tomto případě je třeba z původního dokladu NN udělat kopii dokladu v původním účetním měsíci (CTRL+Ins) a v té upravit řádky dle faktury číslo 2. Pak se vrátíte do původního dokladu NN a upravíte řádky dle faktury č.1. Pak lze vytvořit nové příjemky a odúčtovat vždy jeden nevyúčtovaný nákup zvlášť.

b) Je-li více dokladů NN a jedna dodavatelská faktura
Popíšeme příklad např.2 nevyúčtovaných nákupů
V tomto případě vytvoříme nový doklad příjem externí s vazbou na první doklad NN, důležité je do VS a PS zapsat číslo faktury, ke které se tento doklad vztahuje. Do částky v hlavičce uvedete částku odpovídající součtu řádků.
Poté vytvoříme další doklad příjem externí s vazbou na druhý z NN a do VS a PS doplníme stejné číslo faktury jako  u první příjemky externí, tedy opět té faktury, ke které se doklad vztahuje. Do částky v hlavičce uvedete částku odpovídající součtu řádků.
Částka dodavatelské faktury celkem se pak dá zkontrolovat jedině součtem částky z hlaviček obou příjemek.