1.5.2.2.2. Instalace rychlého zaúčtování
Previous Top Next


Úvod do instalace

Pokud v agendě Účetnictví v modulu Účetní evidence v bloku Spojovací soubory, stiskneme v prohlížeči tlačítko Rychlé zaúčtování, otevře se prohlížeč tabulky hlaviček rychlého zaúčtování. Práci s ním při spuštění rychlého zaúčtování popisovala předchozí kapitola.
Prohlížeč zobrazuje hlavičky dokladů, které definují propojení mezi tabulkami, popisují strukturu přenosu údajů při rychlém zaúčtování.K editace dokladu - předpisu rychlého zaúčtování slouží formulář:
graphic

Hlavička dokladu rychlého účtování obsahuje především identifikační údaje:
- číslo dávky která se zaúčtováním vytváří,
- název tohoto zaúčtování,
- hlavní tabulku odkud se přenášejí údaje - lze vybrat ze "Seznamu souborů", t.j. seznamu všech tabulek aplikace.
Řádky dokladu rychlého účtování představují teprve jednotlivé složky návodu pro přenos různých údajů z "hlavní tabulky" a z tabulek na ni navazujících do hlaviček a řádků účetních dokladů. Popisují jak přenášet údaje z hlavičky, kam a za jakých podmínek přenášet jednotlivé informace z řádků. Kromě hodnot proměnných se při rychlém účtování přenáší i řada konstantních údajů.
Pokud uživatel ví, které údaje z jedné tabulky je třeba přenést do kterých proměnných ve druhé tabulce, samotné nastavení přenosu není příliš složité.



Řádky se nastavují v editačním dialogu:
graphic

- Tabulka odkud, Tabulka kam: ze "Seznamu souborů" lze vybrat ze které a do které tabulky budeme přenášet údaje.
- Prohlížeč odkud, Prohlížeč kam:

graphic

 stisknutí tlačítka otevře standardní dialog nastavení prohlížeče . Zde však slouží k výběru sloupců ze kterých a do kterých se budou hodnoty přenášet, k nastavení některých vlastností a zápisu příkazů SQL.
Stručně řečeno: n-tý vybraný sloupec v prohlížeči ODKUD určuje proměnnou, ze které se bude hodnota přenášet do n-tého vybraného sloupce v prohlížeči KAM.
Proto se počet sloupců v prohlížeči ODKUD musí rovnat počtu sloupců v prohlížeči KAM a sloupce v obou prohlížečích musí být ve vhodném pořadí.

- Konstanty:
 kromě údajů přenášených mezi tabulkami se do tabulky KAM vkládají navíc do některých proměnných konstanty. Jejich nastavení umožňuje tlačítko Konstanty. Otevře dialog pro nastavení prohlížeče tabulky KAM, vybíráme v něm sloupce, do kterých se mají vkládat konstantní údaje. Jaké konstantní údaje to budou určíme v prohlížeči za pomoci tlačítka "Nastavení vlastností sloupečku".

Tlačítko "Nastavení vlastností sloupečku": při nastavování prohlížeče ODKUD, KAM i KONSTANTY otevře dialog se čtyřmi záložkami, z nichž 3. záložka "SQL" umožňuje zadávat přímo vkládanou konstantu nebo některé úpravy přenášeného údaje.

Obecná pravidla

Při nastavování struktury je třeba řídit se některými pravidly:
1. Pomocí tlačítka
Konstanty je třeba nastavit v řádcích, definujících přenos údajů z hlavičky dokladu tyto údaje:

2. Řádky definující přenos údajů z řádků dokladu se kvůli podvojnosti zaúčtování nastavují vždy ve dvojicích. (Například u zaúčtování dokladů investičního majetku dva řádky pro zaúčtování odpisů, dva řádky pro vstupní cenu, dva řádky pro zůstatkovou cenu.)

3. Pomocí tlačítka
Konstanty je třeba v řádcích, definujících přenos údajů z řádků dokladu nastavit údaje:

- Číslo dávky a konstanta Účtovat se nastavují obdobně jako u řádků definujících přenos hlavičkových údajů.
- Proměnná Typ řádku umožňuje odlišení jednotlivých řádků zaúčtování. Program postupně zapisované instalace převodu údajů z řádku označuje písmeny A, B, C, D,... proměnnou Typ řádku pro A nechává nenastavuje, pro věty B, C, ... nastavuje tuto proměnnou postupně na hodnoty '1', '2', '3'... Ve "Vlastnostech sloupce" na záložce SQL se o tom lze přesvědčit.

4. Pro každý prohlížeč ODKUD je třeba nastavit:
- Účetní měsíc: aby se při spuštění zaúčtování braly jen doklady z aktuálního účetního měsíce, je třeba v prohlížeči pro proměnnou účetní měsíc na záložce Výběr řádků nastavit podmínku rovnosti hodnotě 0 a tento příkaz SQL:

- Číslo řádku: vzhledem k tomu, že při přenosu se z agend přenáší jeden řádek a v účetnictví se z něj rychlým zaúčtováním vytvářejí minimálně dva řádky, pokud by všechny řádky vytvořené na základě téhož řádku dokladu agendy měly stejné číslo, docházelo by k duplicitám. Proto je třeba zajistit, aby druhý, třetí a další vytvořené řádky v účetnictví měly proti prvnímu řádku číslo zvýšené. "Zvedání" čísla řádku zajistíme tím, že v prohlížeči vybereme proměnnou Číslo řádku a ve "Vlastnostech" na záložce SQL nastavíme SQL příkaz A00.CisloRadk#FPOSUNRADEK#F.

Nastavení pro jednotlivé agendy

Jednotlivé agendy mají svá specifická nastavení zaúčtování, například v agendě Obchod a sklady rozlišujeme zaúčtování skladem, druhem pohybu, skladovou položkou nebo skupinou skladových položek. Proto konkrétní informace o zaúčtování agendy najde uživatel v kapitolách věnovaných této agendě.

Ukázky prohlížečů "odkud" a "kam" pro zaúčtování


Výpis instalace

Instalaci rychlého zaúčtování lze vypsat stisknutím tlačítka Výpis instalace v liště nástrojů prohlížeče hlaviček rychlého zaúčtování. Po standardním zadání velikosti fontu a orientace stránky program zobrazí náhlad výpisu.
Výpisu obsahuje přehled všech instalovaných rychlých zaúčtování. Pro jednotlivé agendy popisuje převod údajů z hlaviček a všechny instalované převody údajů z řádků.

Některé další poznámky

Některé konstanty používané pro SQL příkazy:
- #FPOSUNRADEK#F: funkce pro číslování řádku zaúčtování
- #FORIGINAL#F: ve všech substitucích lze použít tutoi funkci, pokud chceme pouze přidat k púvodnímu textu nějaký dodatek.
- #FALIAS#F: pro SQL příkazy prvního rekordu daného souboru
- UCTODAVKA : nastavení dávky
- NEZAUCODDO : omezení pouze nezaúčtované doklady
- DOKLADODDO : omezení na čísla dokladů OD - DO
- OMEZCIRA : omezení na číselnou řadu
- UCETMESIC : omezení na aktuální účetní měsíc
- POSUNRADEK : pro automatické číslování řádků
Příklady:
DÁVKA #FNEZAUCODDO#F
KLÍČ DOKLADU #FDOKLADODDO#F
POUŽITÁ ČÍSELNÁ ŘADA #FOMEZCIRA#F

Funkce je uzavřena mezi dvěma znaky #F, vnořování není možné, jednotlivé parametry a názvy funkcí jsou odděleny znakem ^, první je proměnná nebo konstanta, následuje jméno funkce a parametry.