1.0.5.1.5. Nastavení tabulek
Previous Top Next


Pro jednotlivé tabulky lze kromě přístupových práv nastavit i řadu vlastností sloupců, které mohou tabulku přizpůsobit zvyklostem uživatele a usnadnit například vkládání nových dokladů.
Z rozvinuté stromové struktury zvolené agendy vybereme tabulku a stiskneme tlačítko "Opravit". Otevře se dialog Nastavení tabulky se třemi záložkami:


graphic
Poznámka:
Pro konkrétní tabulku se do stejné situace dostaneme také z jejího prohlížeče po stisknutí tlačítka "Správa" a výběru záložky Nastavení, pokud při zvýrazněném řádku s názvem tabulky stiskneme tlačítko "Opravit" nebo klávesu
<Enter>.

Záložka Základní
Obsahuje jen 2 nastavení:
- Databáze je aktivní: vypínač je implicitně zaškrtnutý - zapnutý, vypnutí způsobí, že tabulka ve schématu struktury "zešedne". Případné znemožnění přístupu uživatele k tabulce, která není aktivní není programově dořešeno.
- Název databáze: nad políčkem je v závorce zobrazen standardní název, pole je implicitně prázdné. Název zadaný uživatelem nahradí standardní název v
titulní liště prohlížečů tabulky, ve stromové struktuře tabulek agendy zůstává název standardní.

Záložka Vlastnosti sloupců

Záložka zobrazuje strukturu tabulky. Má jediné tlačítko "Opravit", které je aktivní pouze když ve struktuře zvýrazníme řádek, představující sloupec tabulky.
V ukázce je struktura tabulky "Číselník položek-hlavní" z agendy "Obchod a sklady", vybrali jsme sloupec "Název 2 položky":


graphic
Stisknutí tlačítka "Opravit" (nebo poklepání na řádek případně stisknutí klávesy
<Enter>) otevře dialog Nastavení sloupce:


graphic
Význam nastavení v jednotlivých částech a polích dialogu:

1. část nastavení má vliv na chování sloupce v prohlížečích:
- Název sloupce: nad polem je v závorce uveden standardní název. Pokud pole vyplníme, bude se zvolený název objevovat ve strukturách používaných v editoru prohlížečů a tiskových sestav i jako nápověda v prohlížeči, pokud se uživatel s kurzorem myši zastaví u záhlaví sloupce. Standardní název sloupce se nadále uvádí všude ve formulářích a ve strukturách, se kterými pracuje "Správce nastavení".
- Zkratka sloupce: text pro záhlaví sloupce v prohlížečích.
- Šířka v bodech: je-li pole nulové, je v závorce nad ním uvedena standardní šířka, kterou v tom případě program používá. Nenulová hodnota určuje šířku sloupce v takových prohlížečích, ve kterých není pro sloupec šířka nastavena, při příštím vstupu do dialogu se zadaná nenulová hodnota uvádí i v závorce nad polem.

2. část dialogu - zadání vlastností - má různé varianty podle typu sloupce.
Pro textový sloupec, který není odkazem na další tabulku:
- Omezit maximální délku údaje: pole zaškrtneme, pokud chceme využít možnost omezení. Pokud pole zaškrtneme, má význam následující pole pro zadání počtu znaků.
- Numerický text: pokud vypínač zaškrtnutím zapneme, bude do sloupce možné vkládat jen řatězce složené z číslic.
- Zarovnat údaj: můžeme zvolit přepínač Zleva (v tom případě lze navíc zapnout "odstranění mezer zleva") nebo Zprava.

Pro numerický sloupec se nabízejí jiné možnosti:
- Omezit minimální hodnotu a maximální hodnotu: pokud vypínač zapneme, má smysl vyplnit pole pro minimální a maximální hodnotu. V opačném případě program k případným hodnotám v polích nepřihlíží.
- Počet desetinných míst: zaškrtneme, pokud chceme nastavit jiný počet, než je standardní. Do pole pro zadání počtu desetinných míst můžeme zapsat číslo od 0 do 9, standardní počet je uveden v závorce vedle pole.

V případě sloupce, který slouží jako odkaz na jinou tabulku, program upozorňuje, že vlastnosti sloupce, je nutné zadat v nastavení připojené tabulky.

3. část nastavení - maska - se týká pouze textových sloupců, které nemají charakter odkazu na jinou tabulku.
Zapneme-li vypínač Použít masku, přestanou se zobrazovat jakákoliv nastavení vlastností sloupce ve 2. části a otevřou se dvě pole:
- Nastavení masky: při vkládání masky se používají znaky:
   A - velká písmena (program automaticky mění vkládaná písmena na velká) a číslice
   a - malá i velká písmena a číslice
   N - pouze numerické hodnoty - dosud umožňuje jakékoliv znaky
- Standardní hodnota: řetězec znaků stejné délky jako je maska, který se bude ve sloupci automaticky nabízet při vkládání záznamů i při opravách, pokud je pole prázdné.
Zadáme-li masku, program neumožní zapsat text delší než je počet znaků masky.

Záložka Práva
Při editaci práv uživatele na této úrovni obsahuje dialog 2-3 záložky,
Základní je popsána v kapitole 1.0.6.1.1. Další záložky v dialogu:
Speciální
Záložka se objevuje pouze u tabulek s charakterem dokladů, prozatím obsahuje jediný (implicitně vypnutý) vypínač, který může povolovat vstup uživatele do zaúčtovaných dokladů.

Sloupce
Tato záložka umožňuje nastavit přístupová práva uživatele až na jednotlivé sloupce tabulky:


graphic


Vypínač Používat přístupová práva je implicitně vypnutý, žádné z ostatních nastavení proto není aktivní. V ukázce se uživatel rozhodl používat přístupová práva až na jednotlivé sloupce a jako výchozí stav pro jednotlivé sloupce nastavil přístupnost pro editaci. V okně Sloupce s jinak nastavenými právy se zobrazují výjimky. Přidáváme je tak, že po stisknutí tlačítka "Přidat" (klávesy
<Insert>) vybíráme v dialogu Výběr sloupce ze stromové struktury tabulky sloupec, jehož nastavení se má lišit od základního:

graphic

Pro vybraný sloupec program otevře dialog pro nastavení sloupce s přepínači: Nic / Zobrazovat hodnoty sloupce / Editovat hodnoty sloupce. Po výběru možnosti a schválení se sloupec připojí k seznamu dosud zadaných sloupců s odlišným nastavením.

Další možnosti správce nastavení

Strukturu v dialogu Správce nastavení můžeme rozvinout ještě dále až pod úroveň tabulek. Dostaneme se tím do obdobné situace, jako když v prohlížeči konkrétní tabulky použijeme tlačítko "Správa", rozdíl spočívá jen v tom, že ve Správci nastavení se můžeme volně pohybovat mezi agendami a tabulkami, zatímco struktura, kterou otvírala "Správa" v prohlížeči byla omezena na konkrétní tabulku, případně tabulky na ni vázané.
Jestliže je tedy ve schématu zobrazeném v okně Správce nastavení aktivní řádek, který představuje některou ze složek
Číselné řady, Nastavení prohlížečů, Tiskové sestavy nebo Indexy, je z editačních tlačítek aktivní pouze tlačítko "Přidat" a uživatel může vytvořit nový objekt do příslušné složky.
Jsou-li uvedené složky rozvinuté a je zvýrazněný řádek, představující konkrétní číselnou řadu, prohlížeč, oddíl tiskových sestav, tiskovou sestavu nebo index, jsou aktivní všechna editační tlačítka. Tlačítko "Přidat" umožní vytvoření nového objektu, tlačítko "Vymazat" zrušení zvýrazněného objektu. Tlačítkem "Opravit" vstoupíme do nastavení
číselné řady, nastavení prohlížeče, opravy tiskové sestavy, editoru vzhledu nebo opravy indexu.